دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 24966
تعداد نوشته ها : 37
تعداد نظرات : 1
طراح قالب
موسسه تبیان

تحليلگران موسسه گارتنر از تغيير ساختاري براي بازار رايانه‌هاي شخصي خبر دادند چرا كه كاربران تبلت ها را جايگزين رايانه‌هاي شخصي نموده اند.
كاهش مداوم فروش رايانه‌هاي روميزي در سراسر جهان يك تغيير ساختاري را در بازار ايجاد نموده است. نيكاكو كيتاگاوا از تحليلگران ارشد گارتنر اظهار داشت: تبلت ها تغييرات چشمگيري در افق دستگاه‌هاي شخصي ايجاد كردند، فروش تبلتها تنها مانع فروش رايانه هاي شخصي نيست بلكه موجب شده است كه كاربران رايانه هاي شخصي نيز مصرف خود را از رايانه به تبلت تغيير دهند و تبلتهاي جديد را جايگزين رايانه هاي قديمي خود كنند.

درحالي كه زماني ما تصور مي كرديم دنيايي كه در آن كاربران هم يك رايانه شخصي و هم يك تبلت خواهند داشت، اما امروزه پيش‌بيني مي‌گردد كه اكثر افراد فعاليت مصرفي خود روي تبلت شخصي ببرند و كارهاي خلاقانه تر و اجرايي تر را به يك رايانه مشترك بسپارند.

براساس اظهارات اين تحليلگر، افرادي كه هم يك رايانه شخصي دارند و هم يك تبلت، استثنا هستند و اكثر افراد چنين شرايطي ندارند. از اين رو ما فرض مي كنيم كه خريداران رايانه هاي دست دوم خود را در خانه تعويض نمي كنند، اما به سادگي مصرف خود را به سمت يك تبلت تغيير مي دهند.

طي يك سال گذشته يا بيشتر تركيبي از وضعيت بد اقتصادي و رشد ناگهاني تبلتها و تلفنهاي هوشمند فروش رايانه هاي شخصي را به خطر انداخته است. وقتي مردم پول كافي براي خريد يك رايانه دارند، آن را صرف خريد يك تبلت مي كنند تا يك لپ تاپ.

جهت خريد يك تبلت مناسب از فروشگاه اينترنتي كالارنا ديدن نماييد

بسياري از تحليلگران همچون دن اولدز از گروه مشورتي گابريل با پيش بيني گارتنر موافق نيست و فعاليتهاي امروز را يك مرحله گذرا مي‌داند و انتظار دارد كه كاربران در نهايت رايانه هاي شخصي قديمي خود را با رايانه هاي شخصي جديد تعويض كنند. اما در نهايت هم تحليل گران اعتقاد دارند كه تبلتها به بخش كليديي از دستگاه هاي رايانه اي تبديل شده اند.

پاتريك مورهد، تحليل گر مور اينسايت و استراتژي باتغيير بازار رايانه هاي شخصي موافقت است اما اظهار داشت كه مرگ رايانه هاي شخصي در شرايط كنوني مرگ زودهنگام و پيش از موعد است، وي افزود: ما همچنان شاهد اين تغيير در بازار رايانه هاي شخصي هستيم، عملكردهاي رايانه ايي را كه تنها زماني مي توانستيم روي يك رايانه شخصي انجام دهيم، درحال حاضر با استفاده از تلفنهاي هوشمند، تبلتها، اتومبيلها و ابرها انجام مي دهيم. اما مصرف كنندگان امروز چه تجاري و چه شخصي هنوز به يك رايانه شخصي نياز دارند، اما از خريد رايانه هاي شخصي ديگر سرباز مي زنند.

منبع : خبرگزاري مهر

توشيبا يكي از شركت‌هاي بزرگ و پيشرو در‌حوزه IT است كه همواره به ارائه محصولات با‌كيفيت مشهور بوده است. اين شركت ژاپني از حدود يك سال پيش و با مشاهده بازار پرسود تبلتها، تصميم گرفت به اين حوزه وارد شود. نسل اول تبلت هاي توشيبا با نام Thrive، محصولاتي بزرگ و زمخت بودند و به موفقيت زيادي دست نيافتند، اما توشيبا از شكست خود درس گرفته و با ارائه سري Excite سعي دارد تا اشتباهات خود را جبران نمايد.

طراحي و ابعاد
سري تبلت Excite از نظر طراحي و كيفيت يك گام رو به‌جلو براي توشيبا است و در سه مدل ۷/۷، 10 و 13 اينچي به بازار عرضه شده است. هر سه تبلت بسيار جذاب ميباشند. طرح كلي آن‌ها يكسان است و تنها كمي در جزئيات با هم تفاوت دارند. كيفيت ساخت سه محصول به‌نسبت بالا است و توشيبا از مواد مرغوبي براي توليدشان استفاده كرده است. كناره‌ها با لايه نازك آلومينيومي پوشيده شده و بخش پشتي از آلياژ آلومينيوم به‌رنگ  نقره‌اي مايل به خاكستري ساخته شده است. البته پوشش پلاستيكي پشتي‌شان به‌نوعي است كه وقتي يكي از آن‌ها را در دست بگيريد، احساس مي‌كنيد كه يك توپ گلف زير انگشتان‌تان است. هرچند استفاده از پلاستيك در تبلتي با اين قيمت بسيار عجيب به نظر مي‌رسد.

تبلت EXCITE 7.7

Excite 7.7 يكي از زيباترين تبلت هاي 7 اينچي بازار است. اين تبلت با قطر 7,8 ميلي‌متر‌ي‌اش به‌احتمال از موبايل شما هم باريك‌تر است و به‌راحتي در جيب كت يا كيف شما جا مي‌شود. با توجه به ابعاد 135,2×204,5 ميلي‌متري اين تبلت به‌راحتي مي‌توانيد آن‌را با يك دست نگه داريد و با آن كار كنيد. وزن كم آن (332 گرم) هم به‌هيچ‌وجه شما را اذيت نمي‌كند. اگر تبلت را در حالت افقي (landscape) نگه داريد، اسلات كارت حافظه microSD و پورت‌هاي Micro USB و 3,5 ميلي‌متري هدفون را در سمت راست، كليد پاور و قفل چرخش خودكار صفحه نمايش و همچنين كليد كم و‌ زياد‌كردن صدا را در بخش بالايي و دو خروجي اسپيكر و كانكتور مخصوص توشيبا را در پايين تبلت مشاهده مي‌كنيد. همچنين دوربين تماس‌هاي ويديويي در گوشه سمت چپ بخش رويي و دوربين اصلي به همراه فلاش LED آن نيز در گوشه سمت راست بخش پشتي تبلت قرار گرفته‌اند.

تبلت EXCITE 10

طراحي Excite 10 فوق‌العاده است و با قطر 9 ميلي‌متري‌اش يكي از باريك‌ترين و ظريف‌ترين تبلت‌هاي 10 اينچي بازار است. همچنين به لطف وزن 599 گرمي‌اش، در رده سبك‌ترين و قابل حمل‌ترين محصولات موجود در بازار قرار مي‌گيرد. در‌ضمن با توجه به ابعاد ۱۷۸×۲۶۲ ميلي‌متري اين تبلت، به‌راحتي مي‌توانيد آن را با يك دست نگه داريد.  وقتي تبلت را به صورت افقي در دست بگيريد، در سمت راست، جك 3,5 ميلي‌متري هدفون، پورت‌هاي micro USB و
 micro HDMI و اسلات كارت ‌SD، در سمت چپ كليد پاور، دكمه قفل چرخش خودكار صفحه نمايش و كليد كم و زياد كردن صدا و در پايين دستگاه نيز دو خروجي اسپيكر و كانكتور مخصوص توشيبا را مشاهده مي‌كنيد. دوربين دوم در بالاي صفحه نمايش و دوربين اصلي تبلت هم به‌همراه فلاش LED آن در گوشه سمت راست بخش پشتي قرار گرفته‌اند.

 

تبلت EXCITE 13

مي‌توان گفت Excite 13 بزرگ‌ترين و سنگين‌ترين تبلت اندرويد موجود در بازار است. اين تبلت واقعاً عظيم‌الجثه است و تا وقتي آن را از نزديك نبينيد، متوجه نمي‌شويد كه چقدر از تبلت‌هاي 10 اينچي رايج بزرگتر است. با ابعاد 211,2×343,8 ميلي‌متري‌اش، تنها مي‌توانيد آن را در كيف و كوله‌هاي بزرگ جا كنيد. نگه‌داري آن با يك دست بسيار سخت است و هنگام تايپ يا كار، بهتر است آن‌را روي چيزي قرار دهيد. در ضمن Excite 13 حدود يك كيلوگرم وزن دارد و اگر زمان زيادي آن را در دست بگيريد، شما را خسته خواهد كرد. در كل قابليت حمل اين محصول بسيار پايين است و اگر تبلتي مي‌خواهيد كه آن‌را همه‌جا همراه خود ببريد، به هيچ وجه Excite 13 را نخريد. اين تبلت براي تماشاي فيلم، گشت‌وگذار در اينترنت و مطالعه مجله‌ها و كتاب‌ها، تنها در خانه يا محل كار به درد مي‌خورد.  كليد پاور در سمت چپ، دكمه قفل چرخش خودكار صفحه نمايش، كليد كم‌و‌زياد كردن صدا و ورودي ميكروفن در بالاي تبلت، جك 3.5 ميلي‌متري هدفون، اسلات كارت SD، پورت‌هاي micro USB و micro HDMI و همچنين كانكتور شارژر DC-IN (براي شارژ سريع‌تر باطري) در قسمت راست و دو خروجي اسپيكر در بخش پاييني دستگاه قرار گرفته‌اند. محل قرار‌گيري دوربين اصلي و فلاش LED آن در مركز قسمت بالايي پشت تبلت و دوربين دوم در بالاي نمايشگر است.

 

سخت‌افزار تبلت ها 
پردازش‌ها در هر سه تبلت ذكر شده بر عهده تراشه Nvidia Tegra 3 است كه شامل يك پردازنده چهار هسته‌اي 1.5 گيگاهرتزي بر‌پايه فناوري ARM Cortex-A9 و پردازنده گرافيكي 12‌هسته‌اي ULP GeForce 2 با فركانس 520 مگاهرتز است. هر سه دستگاه داراي 1 گيگابايت رم تك‌كاناله هستند كه در Excite 7.7 از يك نمونه LPDDR2-800 و در دو تبلت ديگر از گونه سريع‌تر DDR3L-1333 استفاده شده است. حافظه داخلي تبلت‌ها هم انتخابي است؛ در دو مدل 7,7 و 10 اينچي 16، 32 يا 64 گيگابايتي و در مدل 13 اينچي 32 يا 64 گيگابايتي است. همچنين گونه 7,7 اينچي از حافظه‌هاي 32 گيگابايتي microSD و گونه 10 و 13 اينچي از 128 گيگابايت حافظه SD پشتيباني مي‌كنند. 
در مجموع، هر سه تبلت عملكرد بسيار سريعي دارند و باز كردن منو‌ها، گشت‌و‌گذار در وب، اجراي فيلم‌هاي وضوح بالا (Full HD) و اجراي سنگين‌ترين بازي‌ها به‌لطف پردازنده قدرتمند Tegra 3 به‌راحتي امكان‌پذير است.  در‌مورد اسپيكرهاي تبلت‌ها هم بايد گفت كه هرچند واقعاً استريو نيستند، قدرت و كيفيت خوبي دارند و شما را راضي مي‌كنند. سيستم SRS sound enhancement هم كه براي بالا بردن كيفيت صداي خروجي روي تبلت‌ها قرار گرفته، در عمل كارايي خاصي ندارد.  هر سه تبلت داراي حسگرهاي ژيروسكوپ، شتاب‌سنج سه‌محوره، حسگر نور محيط و قطب‌نماي ديجيتال هستند. همچنين GPS با پشتيباني از A-GPS ديگر ويژگي بارز اين تبلت‌ها است.

دوربين تبلت ها
دوربين‌هاي استفاده شده در هر سه مدل يكسان است و دوربين اصلي آن‌ها يك نمونه 5 مگاپيكسلي با فلاش LED و قابليت فوكوس خودكار و عكاسي پانوراما است. عكس‌هاي گرفته شده در نور مناسب، كيفيت قابل قبولي دارند اما در نور كم اين دوربين هيچ حرفي براي گفتن ندارد. همچنين اين دوربين قابليت فيلم‌برداري با كيفيت 1080p هم دارد. ويديوهاي گرفته شده با آن در نور مناسب كيفيت قابل قبولي دارند اما كمي نويز در فيلم‌ها ديده مي‌شود. دوربين دوم تبلت‌ها نيز يك نمونه 2 مگاپيكسلي همراه با قابليت فيلم‌برداري با كيفيت 720p است كه كيفيت بالايي ندارد و تنها براي مكالمه‌هاي تصويري مناسب است.

نمايشگر تبلت ها
نمايشگر استفاده شده در گونه‌هاي 10 و 13 اينچي هر دو از نوع LCD با نور پس‌زمينه LED هستند كه توسط پوشش Gorilla Glass محافظت مي‌شوند. Excite 10 داراي پنلي 10 اينچي با وضوح ۸۰۰× ۱۲۸۰ است (149ppi) و پنل استفاده شده در Excite 13 يك نمونه 13,3 اينچي با وضوح ۱۶۰۰ ×۹۰۰ پيكسل است (138ppi). كيفيت اين نمايشگرها خوب است اما كمبودهايي نيز دارند؛ رنگ‌هاي نمايش داده شده طبيعي نيستند، رنگ مشكي به درستي نشان داده نمي‌شود و تصوير نمايش داده شده هم كمي تار است. اما در كل در حدي هستند كه شما را راضي نگه دارند، در ضمن هر دو نمايشگر زاويه ديد گسترده‌اي دارند. اما در Excite 7.7 از يك نمايشگر خارق‌العاده 7,7 اينچي AMOLED با كيفيت ۱۲۸۰ × ۸۰۰ پيكسل استفاده شده است. در نمايشگر‌هاي AMOLED، مشكي و سفيد به‌درستي نمايش داده مي‌شوند و رنگ‌ها به‌طور شگفت‌آوري طبيعي هستند. كيفيت پخش فيلم و عكس در اين پنل حتي از نمايشگر رتيناي اپل هم بهتر است، اما نقطه ضعف اين نوع نمايشگرها قيمت بالاي آن‌ها است كه باعث مي‌شود قيمت كلي محصول هم افزايش پيدا كند. قابليت لمسي هر سه تبلت هم از نوع خازني و با قابليت مولتي تاچ و پشتيباني از حداكثر 10 لمس همزمان است و سرعت پاسخگويي بسيار بالايي هم دارد.

گزينه‌هاي ارتباطي در تبلت ها
هيچ‌كدام از اين تبلت‌ها از شبكه‌هاي مخابراتي پشتيباني نمي‌كنند (البته توشيبا وعده داده كه براي تبلت‌هاي 7,7 و 13 اينچي خود يك گونه 3g هم به بازار عرضه كند) و تنها راه اتصال به اينترنت از طريق آن‌ها، واي‌فاي با پشتيباني از استانداردهاي 802.11b/g/n است. همچنين براي اتصال به دستگاه‌هاي ديگر نيز مي‌توان از بلوتوث نسخه 3 تبلت‌ها استفاده كرد.  Excite 7.7 تنها پورت micro USB و پورت مخصوص توشيبا را دارد كه البته شارژ دستگاه تنها از‌طريق پورت مخصوص صورت مي‌گيرد و كانكتور micro USB تنها براي تبادل اطلاعات استفاده مي‌شود. اما در Excite 10 علاوه‌بر پورت micro USB از يك پورت micro HDMI هم براي انتقال تصاوير روي HDTV استفاده شده است. پورت مخصوص توشيبا نيز در اين‌گونه به چشم مي‌خورد. در مدل Excite 13 دو پورت micro HDMI و micro USB وجود دارند اما پورت مخصوص توشيبا جاي خود را به يك كانكتور شارژر DC-IN داده است.

سيستم‌عامل و نرم‌افزار تبلت ها
سيستم‌عامل هر سه تبلت نسخه 4/۰/3 آندروئيد است و توشيبا هنوز هيچ به روزرساني براي آن‌ها ارائه نكرده است. همچنين توشيبا رابط كاربري خاصي براي اين تبلت‌ها تهيه نكرده و تنها كمي طراحي منوي سيستم‌عامل را تغيير داده و چند گزينه جديد به آن اضافه كرده است. توشيبا برنامه‌هاي كاربردي زيادي روي تبلت‌ها نصب كرده است كه البته بيشتر آن‌ها چندان كاربردي نيستند و بهتر است آن‌ها را پاك كنيد. بعضي از اين برنامه‌ها تنها بازسازي برنامه‌هاي اصلي گوگل مانند موزيك و ويديو پلير هستند. البته در اين ميان، برنامه‌هاي كاربردي مانند Kaspersky Tablet Security ،Quickoffice ،Toshiba File Manager و Adobe Acrobat Reader هم به چشم مي‌خورند. بازي و برنامه‌ها به‌خوبي روي هر سه تبلت اجرا مي‌شوند، فقط در مدل Excite 13 به‌دليل پشتيباني نكردن بازي‌ها از دقت تصوير 1600x900، هنگام اجراي بازي‌ها دور صفحه نمايش خالي مي‌ماند.

عملكرد باتري تبلت ها
باتري استفاده شده در Excite 7. 7 نمونه‌اي ليتيوم پليمري و يك سلولي با قدرت 15 وات ساعت است كه با آن مي‌توان حدود 7.5 ساعت متناوب به تماشاي فيلم با كيفيت 720p پرداخت. در حالي كه در Excite 10 از يك نمونه ليتيوم پليمري دو سلولي با قدرت 25 وات ساعت استفاده شده كه تبلت به وسيله آن مي‌تواند حدود 7.8 ساعت به پخش فيلم 720p بپردازد. اما باتري استفاده شده در Excite 13 بسيار قدرتمند و 38 وات بر ساعتي است كه با آن مي‌توان حدود 9 ساعت به تماشاي فيلم 720p پرداخت و با توجه به ابعاد بزرگ صفحه نمايش آن، بسيار عالي است. در مجموع، عملكرد باتري هر سه تبلت خوب است و در حالت عادي، با كاركرد معمولي در حدود يك تا دو روز دوام مي‌آورند.

جمع‌بندي
به‌نظر مي‌رسد توشيبا با ارائه خانواده Excite توانسته انتظارات را تا حد زيادي برآورده كند و به اهداف خود در بازار فروش نزديك شود، چون در مجموع هر سه تبلت عملكرد خوبي دارند، سخت‌افزارشان قوي است و از طراحي چشم نوازي برخوردارند. Excite 13 تبلت بسيار بزرگ و سنگيني است و براي كار بايد آن‌را روي ميز  بگذاريد. اين تبلت بيشتر به درد تماشاي فيلم مي‌خورد و بدترين انتخاب براي افرادي است كه مي‌خواهند تبلت‌شان را همراه خود همه‌جا ببرند، در ضمن دقت تصويرش طوري است كه ممكن است خيلي از بازي‌ها و برنامه‌ها روي نمايشگر آن به طور كامل نشان داده نشوند. قيمت پايه اين تبلت 500 دلار بوده و براي محصولي با اين سايز و امكانات مناسب است. Excite 7,7 قابل حمل‌ترين محصول اين خانواده است، به‌راحتي در جيب شما جا مي‌شود و كار با آن بسيار راحت است اما سايز نمايشگر آن براي تماشاي فيلم يا بازي كردن، به اندازه كافي بزرگ نيست. قيمت پايه 500 دلاري آن براي يك تبلت 7,7 اينچي بسيار بالا است و حتي از نمونه 32 گيگابايتي Excite 10 هم گران‌تر است، كه البته اين موضوع به دليل استفاده از نمايشگر با‌كيفيت AMOLED در اين تبلت است. اما Excite 10 از همه نظر بهترين محصول اين خانواده است، براي تماشاي فيلم و بازي مناسب است، خيلي بزرگ و سنگين نيست و به‌راحتي مي‌توانيد آن را همه‌جا همراه خود ببريد. قيمت پايه آن هم حدود 400 دلار است كه هر‌چند ارزان نيست اما ارزش پرداخت اين مقدار پول را دارد.

آقاي Jeff Clarke، مدير امور مصرف كنندگان شركت Dell، در كنفرانس مطبوعاتي Dell World كه هفته گذشته برگزار شد، اعلام كرد كه اين كمپاني ديگر قصد توليد و عرضه محصولات اندرويدي مانند گوشي و تبلت را ندارد. آقاي Clarke دليل اين امر را هزينه و سرمايه‌گذاري بالاي اين امر دانست. 

با كناره گيري Dell از محصولات اندرويدي، تنها محصولات موبايل اين كمپاني، تبلت هاي مبتني بر سيستم عامل ويندوز خواهد بود. در حال حاضر تبلت هاي XPS10، XPS12 و Latitude 10، پرچم‌دار تبلت هاي اين كمپاني هستند كه همگي از سيستم عامل‌هاي Windows 8 و Windows 8 RT استفاده مي‌كند.

"اندرويد يك بازي محتوايي بزرگ است. آمازون در حال فروختن كتب اينترنتي خود و گوگل در حال ارائه سرويس‌هاي جستجوي خود از طريق اندرويد مي‌باشند. ولي ما تا به امروز نتوانسته ايم راهي براي درآمد زايي از اندرويد پيدا كنيم." - Jeff Clarke

تبلت جديدي به بازار عرضه خواهد شد كه با دو سيستم عامل كار مي‌كند!

 شركت پنگ‌پاد قرار است در سال آينده تبلت جديدي به بازارهاي جهاني روانه كند كه قادر است هم با سيستم عامل اندرويد و هم با سيستم عامل لينوكس عمل كند. 

شركت پنگ‌پاد قصد دارد تا اين تبلت جديد را با بهاي 120 دلار به فروش برساند و انتظار مي‌رود فروش آن از ماه ژانويه سال 2013 آغاز شود، اين تبلت جديد از صفحه نمايش هفت اينچي برخوردار بوده و بنا بر اعلام شركت پنگ‌پاد براي مدل 10 اينچي آن بهاي 185 دلاري در نظر گرفته شده است. 

جهت خريد تبلتهاي جديد از فروشگاه اينترنتي كالارنا ديدن كنيد.

به گزارش BGR News، اين تبلت جديد اين توانايي را دارد تا باسيستم‌هاي عامل‌ اندرويد 4 و نسخه جديد لينوكس بوت شود.

قرار است كمتر از دو هفته ديگر جف بيزوس مديرعامل آمازون در سانتا مونيكاي كاليفرنيا روي سن رفته و ابزار (يا ابزارهاي) جديد كيندلي را معرفي كند. اكنون يك سال از حضور جف بر روي سن و معرفي تعداد فراواني ابزار، از قبيل كيندل تاچ ۹۹ دلاري، كيندل تاچ ۱۴۹ دلاري 3G، كيندل فاير ۱۹۹ دلاري و يك كتابخوان الكترونيك ۷۹ دلاري در نيويورك مي گذرد، اين شركت وعده داده است كه مراسم امسال هم به همان اندازه داغ و خبر ساز خواهد بود. البته با توجه به رعايت شديد قوانين رازداري توسط آمازون، هنوز درباره گجت هاي آماده شده براي كنفرانس چيز زيادي نمي دانيم. اما اجازه دهيد برخي از شايعات قابل اعتنا در اين زمينه را كنار هم بگذاريم، تا كمي آمادگي ذهني براي اين مراسم داشته باشيم.
يكي از پر سر و صداترين شايعات درباره كنفرانس جديد آمازون، يك كتابخوان الكترونيك كيندل فاير 2 ده اينچي است. با توجه به چندين منبع خبري مطلع، انتظار مي رود كه آمازون يك برادر بزرگتر براي كتابخوان الكترونيك كيندل فاير ۷ اينچي اش در آستين داشته باشد. اما هنوز مطمئن نيستيم كه آيا اين گجت براي ارائه در كنفرانس پيش رو آماده است يا خير. با توجه به شايعات متعدد و موثق درباره تصميم اپل براي توليد يك آيپد هفت اينچي جهت رقابت با آمازون و ديگر هفت اينچيهاي بازار، دور از انتظار نيست كه آمازون با يك تبلت ۱۰ اينچي، به اين حمله پاسخ دهد.

همچنين ميتوانيد از ليست كتابخوانهاي فروشگاه اينترنتي كالارنا ديدن نماييد.

البته برخي شايعات هم از عرضه نسخه اي جديد با اندازه اي كمي بزرگ تر، در حد ۸ يا ۹ اينچ، سخن مي گويند.
برخي هم، مانند نويسنده AllThingsD اعتقاد دارند كه بايد منتظر يك نسخه به روز شده از كيندل فاير هفت اينچي آمازون باشيم، كه احتمالا نازك تر و سبك تر شده است. همچنين ممكن است بالاخره آمازون به عرضه دوربين بر روي كيندل رضايت داده و صفحه نمايش آن را هم به شكل چشمگيري بهبود بخشيده باشد.

برخي توسعه دهندگان و برنامه نويسان مي گويند كه منتظر يك صفحه نمايش ۱۲۸۰ در ۸۰۰ پيكسلي هستند. كه مطمئنا گام بسيار بزرگي نسبت به صفحه كنوني ۱۰۲۴ در ۶۰۰ پيكسلي خواهد بود.

كتابخوان الكترونيك با نور پس زمينه

يكي از بزرگترين آپديت ها در بخش محصولات كتابخوان الكترونيكي آمازون، مي تواند بهبود و تكميل تكنولوژي نور پس زمينه براي صفحات جوهر الكترونيك (e-ink) باشد كه استفاده از آن با GlowLight توسط نوك تاچ آغاز شده است.

به نظر مي رسد كه آمازون اين فناوري را در زير پارچه نگه داشته و آماده زمان مناسب براي رونمايي آن است. زيرا آنها در اواخر ۲۰۱۰ پتنت هايي را در اين رابطه خريداري كرده‌اند، طبق گفته هاي سايت تك كرانچ به نظر مي رسد كه آمازون نمونه اوليه اي را هم بر اساس اين پتنت ها آماده كرده است. اين پتنت ها در زمينه فناوري ويژه اي براي استفاده از نور در كتابخوان الكترونيكي هستند كه متعلق به شركت Oy Modilis بودند. اين شركت به سال ۱۹۹۱ در هلسينكي فنلاند تاسيس شده است.

قيمت هاي اين كتابخوان ها

پس از رونمايي  كتابخوان كيندل فاير هفت اينچي در سال گذشته و درخشش چشم گير آن در بازار، گوگل به تازگي تبلت هفت اينچي نكسوس 7 خود را عرضه كرده است كه با امكاناتي بهتر از كيندل فاير و هم قيمت با آن به فروش مي رسد. اگر كيندل فاير سال قبل آمازون بخواهد به فروش خود در اين بازار رقابتي ادامه دهد، بايد قيمتي كمتر از ۱۹۹ دلار را برگزيند. و به همين شكل كيندل فاير جديد هفت اينچي بايد با قيمتي مساوي يا كمتر از ۱۹۹ دلار عرضه گردد تا توان رقابت با تبلت نكسوس 7 گوگل و آيپد ميني احتمالي اپل را داشته باشد، اما اين محصول تا چه حد مي تواند ارزان شود؟ با توجه به تبليغات عرضه شده بر روي تبلت كيندل فاير و همچنين اشتراك هاي ويژه كتب و نشرياتي كه بر روي آن فروخته مي شوند، جي مارين، مدير بخش كيندل آمازون ۱۶ ماه پيش به AllThingsD گفته بود كه از نظر علم اقتصاد، عرضه كيندل رايگان، عاقلانه نيست!

امكانات ارتباطي اين كتابخوان ها

البته عرضه چنين خدماتي بر روي دستگاه هايي مانند كيندل فاير كه به شكل سيري ناپذيري تشنه خوراك چند رسانه اي هستند، چندان ممكن به نظر نمي رسد. هرچند كه ارائه سرويس هاي 3G يا 4G به همراه تبلت هاي آمازوني، چيزي است كه بسياري از مصرف كنندگان چشم انتظار آن هستند، تبلت كيندل فايري كه هم اكنون فروخته مي شود، تنها به واي فاي مجهز است و خبري از ارتباط موبايلي و 3G بر روي آن نيست. انتظار مي رود كه اين داستان تغيير كند. اما درباره چگونگي اين تغيير هر كس نظر خود را دارد. اكنون آمازون امكانات 3G را به همراه برخي كتاب خوان هاي الكترونيكي گران تر خود به صورت رايگان عرضه مينمايد.

X